Koncerty Urodzinowe

Festiwal Muzyczny z Okazji Urodzin Fryderyka Chopina

Festiwal Muzyczny z Okazji Urodzin Fryderyka Chopina znany także pod nazwą „Koncerty Urodzinowe“ to niezwykła inicjatywa upamiętniająca urodziny największego z polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina. Organizowana cyklicznie od 2010 roku odbywa się zawsze w tym samym czasie – od 22 lutego do 1 marca – czyli między metrykalną, a obchodzoną przez kompozytora datą urodzin.

Twórcą idei „Koncertów Urodzinowych“ – corocznego Festiwalu Muzycznego z okazji urodzin Fryderyka Chopina jest Stowarzyszenie Smolna. Organizowane w ramach koncertu “Najdłuższe urodziny“, nieprzerwane, wielogodzinne godzinne granie utworów Chopina zostało w roku 2010 wyróżnione nagrodą Grand Prix Sektor za najlepszą pozarządową inicjatywę kulturalną. Od roku 2014 wydarzeniu partneruje Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, zaś od roku 2016 w inicjatywę włączyło się Stowarzyszenie Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin.

„Koncerty Urodzinowe“ to przedsięwzięcie, które powstało by celebrować miłość do muzyki oraz promować integrację w muzyce. Rdzeń festiwalu stanowią recitale znamienitych pianistów z Polski i z zagranicy wykonujących utwory skomponowane przez Fryderyka Chopina. W 2017 roku w programie 8. edycji festiwalu odbywały się różnorodne atrakcje – od warsztatów muzycznych dla dzieci, poprzez pokazy filmów, uroczyste koncerty muzyki poważnej oraz wyjątkowe koncerty jazzowe. Każdy znalazł coś dla siebie! Nie zabrakło także okazji do tańca oraz spróbowania chopinowskich przekąsek – pysznych ciastek i smakołyków. 8. edycja festiwalu to osiem dni niezapomnianych muzycznych przeżyć. Miejsce festiwalu – Nowy Świat Muzyki (ul. Nowy Świat 63, Warszawa) było otwarte non stop aż przez 192 godziny!

Na zaproszenie Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin w dniu 28 lutego 2017 roku wykonali dla Państwa utwory wspaniali muzycy Paweł Kaczmarczyk i Qiongmei Kang.

Paweł Kaczmarczyk

Paweł Kaczmarczyk to urodzony 8 lutego 1984 roku w Krakowie wybitny polski pianista, aranżer, kompozytor i sideman. Z muzyką związany od zawsze. W czwartej klasie szkoły podstawowej wraz z kolegami ze szkoły założył pierwszy kwartet jazzowy. Dwukrotny zwycięzca plebiscytu „Jazz Forum” w którym został okrzyknięty przez czytelników „Nadzieją Polskiego Jazzu”.

Trzeci album artysty „Complexity in Simplicity” wydany przez prestiżową wytwórnię ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Płyta została uznana „Albumem Roku”, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku” (JAZZ FORUM).

Laureat nagrody „Kulturalne Odloty Gazety Wyborczej” w kategorii „Artysta Roku 2009” oraz zdobywca „Oskarów Jazzowych” Grand Prix Jazz Melomani w kategoriach: Nowa Nadzieja, Artysta Roku, Album Roku. Był dwukrotnie nominowany do nagrody „FRYDERYK” w kategoriach: Jazzowy Muzyk Roku, Fonograficzny Debiut Roku. Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA, Indiach, Afryce, Azji i Półwyspie Arabskim.

Występował i współpracował z artystami światowego formatu takimi jak: Lee Konitz, Jon Christensen, Mino Cinelu, Emil Mangelsdorff, , Poogie Bell, Hadrien Feraud, Eivind Aarset, Arild Andersen, Theodosii Spassov, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski.

„Słuchając, jak Paweł Kaczmarczyk wydobywa dźwięki z klawiszy, możemy zrozumieć, na czym polega pełnokrwista, pełna zaangażowania pianistyka jazzowa.”Howard Reich – CHICAGO TRIBUNE

Qiongmei  Kang

Qiongmei  Kang, sopran, sopran-spinto to absolwentka elitarnego China Conservatory of Music usytuowanego w Pekinie. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych przeprowadzonych w Chinach. Jej doświadczenie zawodowe pozwoliło na objęcie w roku 2012 członkostwa w Radzie Vocal Music Research Institute w prowincji Hunan. Qiongmei  Kang od roku 2007 wykłada naukę śpiewu w College of Arts na University of Science and Technology w Pekinie. Posiada tytuł naukowy docenta w zakresie nowoczesnego operowego śpiewu chińskiego. Jest wszechstronnie uzdolniona – wykonuje zarówno repertuar klasyczny jak i utwory rockowe, czy też jazzowe. Obecnie kontynuuje edukację na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Jej mentorem jest wybitny polski śpiewak prof. Ryszard Cieśla.

Program koncertu stanowił połączenie muzyki klasycznej oraz najbardziej znanych standardów chińskich. Oprócz przepięknej antycznej pieśni z Dynastii Han Dynasty (202 r.p.n.e -220 r.n.e.) usłyszeliśmy także znane utwory operowe i wspaniałe standardy chińskie, jak I love you, China 我爱你中国

Sponsorami serwisu fotograficznego są Iwona i Matthias Renz.