Spotkanie 01.02.2016

IMG693  IMG683

Kolejne spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia spraw klubowych. Pod nieobecność Prezydenta RC Warszawa Fryderyk Chopin Macieja Matwiejczuka spotkanie poprowadził Past Prezydent – Paweł Rosiński.

Towarzystwo Chopinowskie w Warszawie, Stowarzyszenie „Smolna” i miłośnicy muzyki, z okazji urodzin Fryderyka Chopina już po raz siódmy organizują serię koncertów, które odbędą się w dniach 22.02 – 01.03.2016 roku. Nasz klub będzie aktywnie uczestniczył w tym wydarzeniu poprzez sponsorowanie przyjazdu wybitnej japońskiej pianistki Eli Yamamoto, która przyleci na tę okazję do Warszawy na zaproszenie RC Warszawa Fryderyk Chopin i Pawła Rosińskiego. Eli Yamamoto będzie grała w dniach 28 i 29 lutego, szczegóły podamy na kolejnym spotkaniu klubowym.

W dniach 23-25.02, do Trójmiasta przyjedzie Prezydent RI K.R. Ravindran wraz z małżonką Vanathy. Program wizyty jest dostępny na stronie http://rotary.org.pl/

Wieczorem 24.02 w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera w Gdyni odbędzie się uroczysta kolacja, na której zostaną wręczone Karty Czarterowe nowym klubom Rotary. Będzie w niej uczestniczyło kilka osób z naszego klubu a Wiktoria Rosińska odbierze Czarter dla Rotaract Warszawa Fryderyk Chopin.

W drugiej części spotkania mieliśmy wielką przyjemność poznać Pana Andrzeja Lipińskiego – absolwenta Wydziału Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Warszawie, konstruktora unikalnego sprzętu audiofilskiego i wydawcę ekskluzywnych płyt z muzyką klasyczną oraz jazzem. Niektórzy z nas mieli okazję spotkać się już wcześniej – Andrzej Lipiński wraz z żoną prof. Ewą Iżykowską- Lipińską, śpiewaczką i prorektorem w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, bawili się na Gali Sylwestrowej organizowanej przez nasz klub.

Większość swojego życia spędził poza granicami kraju – głównie w USA, gdzie w 2003 roku założył firmę Lipinski Sound, zajmującą się konstruowaniem i sprzedażą kolumn głośnikowych i wzmacniaczy w klasie High-End, które właściwie natychmiast stały się jednym z najbardziej cenionych sprzętów tego typu. Po serii entuzjastycznych artykułów w najlepszych specjalistycznych pismach – „Pro Audio Review”, „Studio” czy „MIX”, sprzęt Lipinski Sound zakupiły najlepsze studia nagraniowe, instytuty i uniwersytety na całym świecie, między innymi: Peabody School of Music, Clevland Institute Of Music, Berkeley, New York University, Dolby Laboratory w Tokio i Sztokholmie, Sibelius Center w Helsinkach, Universal Music Hollywood, Warner Brothers Mastering Burbank, Moskiewskie Konserwatorium Muzyczne i wiele innych.

Prawdziwą miłością Andrzeja Lipińskiego jest jednak Lipinski Royal Fidelity – wydawnictwo płytowe, które jest spełnieniem jego marzeń. Przygoda z wydawaniem płyt zaczęła się w 1981 roku, kiedy to pojechał na Festiwal Piosenki Zakazanej do gdańskiej Hali Olivia. Nagrał wtedy osiemnaście godzin materiału, z którego powstał dwupłytowy album „Piosenki Solidarności” wydany w USA. Od tamtej pory ukazało się wiele płyt ale najbardziej dumny jest z serii zatytułowanej „Narodowe Centrum Kultury”. Dzięki sponsorowi, jakim było Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powstały wspaniałe, dopracowane pod każdym względem, albumowe wydania polskiej muzyki klasycznej (w dodatkowych obwolutach, na doskonałym papierze, ze złoceniami, okładkami autorstwa Rafała Olbińskiego). Znajdziemy tu unikalne wykonania Trzeciej Symfonii H. M. Góreckiego czy „Credo” Krzysztofa Pendereckiego. Świetnie nagrane, profesjonalne wyprodukowane stały się oficjalnym prezentem weręczanym przy różnych okazjach, przez polskich dyplomatów na całym świecie.

Trzymamy za słowo, że wkrótce, wraz ze swoją małżonką – odwiedzi nas raz jeszcze.

Następne spotkanie RC Warszawa Fryderyk Chopin odbędzie się 15.02.