Spotkanie 04.04.2016

Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia spraw klubowych a Prezydent Maciej Matwiejczuk zapowiedział, że następne, które odbędzie się 25 kwietnia w całości poświęcone będzie ważnym sprawom klubowym, w tym zbliżającej się dystryktalnej i klubowej elekcji. Prosi o obecność.

W piątek 8 kwietnia, w Puławach, planowane jest spotkanie z Gubernator Barbarą Pawlisz a w sobotę uroczysty charter nowego klubu RC Łódź Reymont.

Z okazji jubileuszu Rotary, Prezydent RI zaprasza do Rzymu – 30 kwietnia na Placu Świętego Piotra odbędzie się specjalna jubileuszowa msza dla Rotarian celebrowana przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka. Dla członków RI, a także ich rodzin i przyjaciół zarezerwowanych jest 8000 miejsc. Jeszcze można się rejestrować na stronie www.rotary-jubilee2016.org

W maju odbędą się regaty w Szczecinie i w Giżycku. W zeszłym roku o nasz klub był reprezentowany przez Macieja Matwiejczuka i Piotra Plonkowskiego.

Skarbnik Irena Graczyk podziękowała za terminowe dokonywanie wpłat składek członkowskich. Jednocześnie poinformowała, że do wszystkich spóźniających się z przelewami, po 20 każdego miesiąca będzie automatycznie wysyłała maile przypominające.

Następnie głos zabrali nasi goście – członkowie Stowarzyszenia Smolna: Anna Kowalczyk i Jarosław Chołodecki oraz Jacek Kowalski – przedstawiciel Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, którzy opowiedzieli jak urzeczywistniają marzenie o Warszawie jako Mieście Muzyki, zwłaszcza muzyki Fryderyka Chopina.

Jest kilka miejsc w Warszawie, gdzie można posłuchać utworów Chopina w interpretacjach wybitnych pianistów. Od maja do września,w każdą niedzielę o 12.00 i 16.00 są to Łazienki Królewskie, pod pomnikiem kompozytora. Te plenerowe koncerty są jedną z największych atrakcji turystycznych Warszawy i gromadzą bardzo dużą publiczność. Zimą z kolei – Koncerty Urodzinowe – impreza, która już siódmy rok z rzędu przyciąga rzesze melomanów, a którą nasz klub miał wielki zaszczyt w tym roku współorganizować. W warszawski krajobraz muzyczny wpisał się także Salonik Chopina na Smolnej oraz dawna kawiarnia Nowy Świat, gdzie niemal codziennie można posłuchać doskonałej muzyki. Poza tym organizowane są konkursy – pianistyczne, płytowe, dla amatorów i zawodowców a każdy z nich cieszy się dużą popularnością. To dzięki zaangażowaniu bardzo wielu osób, zarówno ze Stowarzyszenia Smolna, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina ale i wolontariuszy różnych zawodów, bardzo często niezwiązanych z muzyką w żaden inny sposób – udaje się zrobić tak wiele. Wśród najbardziej zasłużonych dla propagowania idei Warszawa – Miasto Muzyki wymienić trzeba Antoniego Grudzińskiego – wieloletniego Dyrektora Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, autora książek, publicystę, eksperta wiedzy o Chopinie a także Karola Radziwonowicza – wybitnego pianistę i pedagoga. To właśnie dzięki niemu i we współpracy ze szkołą muzyczną na Miodowej, na Koncertach Urodzinowych miały okazję zaprezentować się bardzo uzdolnione dzieci, dla których jest to doświadczenie dające niezwykle ważne obycie estradowe.

Nasi goście podkreślili, że Chopin to temat mający ogromny potencjał, wciąż zbyt mało eksploatowany, za słabo kojarzony z Warszawą a przecież powinien być jej znakiem firmowym! Podziękowali za dotychczasowe zaangażowanie RC Warszawa Fryderyk Chopin w organizację Koncertów Urodzinowych. Eri Yamamoto – pianistka, która przyjechała na zaproszenie naszego klubu zaprezentowała bardzo wysoki poziom a jej wykonania bardzo się podobały. Liczą na jeszcze większą współpracę z naszym klubem – pomysłów i możliwości jest bardzo wiele!

20160404_191334   zdjęcie (41)