Spotkanie 06.03.2017

Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia spraw klubowych, których – z powodu dużej aktywności naszych członków – nagromadziło się bardzo wiele.

  • Prezydent Halina Rajska dokonała podsumowania Koncertów Urodzinowych z okazji urodzin Fryderyka Chopina, nasz klub był ich współorganizatorem. Impreza udała się doskonale, wystąpili wspaniali artyści i dopisała frekwencja. Licznie przybyli zarówno klubowicze, jak i zaproszeni goście oraz mniej lub bardziej przypadkowi miłośnicy dobrej muzyki.
  • Piotr Kowalski nawiązał kontakt z RC Alicante Puerto, gdzie przedstawił nasz klub. Opowiedział nam o tej wizycie, o tym, co i dlaczego wzbudziło największe zainteresowanie Hiszpanów.

Relacja Piotra


2 marca miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu klubu Alicante Puerto w Hiszpanii. Klub należy do dystryktu 2203, który liczy 70 klubów i obejmuje swoim zasięgiem Andaluzję, Hiszpański Lewant (Walencja i Murcia) oraz Wyspy Kanaryjskie i Baleary. 

Zanim zdecydowałem się na wybór miejsca do organizacji spotkania zrobiłem przegląd około 20 stron klubów z tego dystryktu starając się znaleźć ciekawy i aktywny klub, który mógłby być dla nas odpowiednim partnerem do przyszłej współpracy.

Wybór klubu okazał się moim zdaniem trafny. Po wysłaniu zapytania o możliwość uczestnictwa w spotkaniu klubowym, niemal natychmiast dostałem bardzo sympatyczną odpowiedz od sekretarza klubu – pani Nieves Munoz, która pełniła też honory gospodarza i opiekowała się mną w trakcie spotkania.

Klub Alicante Puerto aktualnie liczy 24 członków i ma 70 lat historii, wliczając w to ponad 20-letnią przerwę. Warto wiedzieć, że historia Rotary w Hiszpanii i Polsce ma bardzo ważną, wspólną cechę. Otóż w trakcie całego okresu dyktatury generała Franco ( od 1936 do 1975 roku ), ruch Rotary był w Hiszpanii całkowicie zakazany. Pod koniec lat 70-tych nastąpiło stopniowe, praktycznie od zera, odbudowywanie Rotary w Hiszpanii. Ten okres ponad 20-letniej przerwy spowodował sytuację, że Rotary w Hiszpanii jest znacznie mniej liczny niż we wszystkich sąsiednich krajach (aktualnie: 3 dystrykty, 190 klubów, 4500 członków). W sąsiedniej, znacznie mniejszej, Portugalii jest 25 tysięcy Rotatarian.

W trakcie spotkania klubowego miałem okazję zaprezentować nasz klub i opowiedzieć o naszych aktualnych inicjatywach, oraz podyskutować o programach realizowanych przez gospodarzy. Dla moich gospodarzy były bardzo interesujące związki naszego klubu ze światem muzyki klasycznej i organizacja koncertów, gdyż klub Alicante Puerto często organizuje wernisaże i aukcje dobroczynne malarstwa współczesnego – ostatnio zorganizowali wernisaż i aukcję dobroczynną obrazów znanego syryjskiego malarza, który jako uchodzca przebywa aktualnie w Turcji. 

Podobnie interesującym tematem była wymiana młodzieży. To co zrobiło duże wrażenie na gospodarzach to była zrówna liczba naszych wymieńców (w Alicante są to najczęściej 3 osoby) jak i egzotyczne kierunki wymian (w Alicante zasadniczo tylko Europa i USA). 

Bardzo ciekawa  dla gospodarzy była też inicjatywa book stopów. Z kolei sztandarowym programem w Alicante jest organizowanie w każdym roku konkursów na granty dla młodych mikro-przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją karierę w biznesie. 

Atmosfera spotkanie była bardzo przyjazna – Polacy cieszą się w Hiszpanii dużą sympatią. Co ciekawe wielu klubowiczów znało bezpośrednio Polskę z wyjazdów turystycznych- głównie do Krakowa i miało dużo sympatycznych wspomnień. 

Wydaje mi się, że klub Alicante Puerto mógłby być dla nas potencjalnie ciekawym klubem partnerskim. Tak jak rozmawialiśmy na naszym ostatnim spotkaniu klubowym następnym krokiem w poznawaniu się będzie wymiana aktualnych pomysłów w zakresie inicjatyw klubowych, w celu poszukania płaszczyzn do możliwych wspólnych projektów. 

Ciekawym pomysłem może być też wyjazd studyjny. Mamy bezpośrednie loty Warszawa – Alicante ( 3 razy w tygodniu, 3,5h lotu ) i dla Hiszpanów Warszawa jest ciekawą propozycją, zaś dla nas Hiszpański Lewant (szczególnie zimą!) ma bardzo wiele atrakcji.

  • Z dumą ogłaszamy, że Małgorzata Borrougdame Grodzka od maja 2017 rozpoczyna służbę w strukturach Rotary International jako Rotary Public Image Coordinator dla Zony 16 RPIC Zone 2016. Jest to wyraz uznania dla pracy i zaangażowania Małgosi na rzecz wizerunku Rotary. Gratulacje!
  • Z inicjatywy RC Giżycko, w dniach 3-5 marca, w miejscowości Okrągłe, odbyły się I Zawody Narciarskie Ski Rotary Cup. Nasz klub reprezentowała mocna ekipa: Wice Prezydent Dorota Komor i Prezydent Elekt Monika Rosińska. W konkurencji „slalom kobiet” Dorotka zajęła IV miejsce! Monika, oprócz startu w konkurencjach narciarskich aktywnie zachęcała do morsowania. Udało się Jej zwerbować kilku ochotników do pierwszego Rotariańskiego Klubu Morsa, który właśnie utworzyła. Gratulujemy naszym koleżankom!

   

  • Uwaga!!! Skarbnik Irena Graczyk przypomina: mamy nowe konto. Od marca proszę o wpłacanie składek na konto w Banku PEKAO S.A. Podaję numer naszego konta:
    58 1240 6074 1111 0010 7238 0760

Dalsza część wieczoru należała do naszego gościa, którego przedstawił Maciej Matwiejczuk – Pani Małgorzaty Golińskiej z ZPR Media S.A. Wiceprezesa Zarządu, Dyrektora Zarządzającego POLO TV.

Relacja Anny Sendor-Urban

W ostatnim tygodniu dzięki klubowi Rotary Fryderyk Chopin miałam okazję poznać ciekawe osoby. Ciekawe historie i idee. W klubie często są tzw. guest speakerzy. Osoby znane lub nie, które jednak mają do opowiedzenia coś ciekawego. W biuletynie i na stronie klubu zawsze są relacje, warto do nich wracać. Tym razem w poniedziałek była pani Małgorzata z grupy ZPR Media, która prowadzi od samego początku stację POLO TV (mimo że jej dusza jest rockowa, jak sama mówi). Chyba nikt z naszego grona nie zna się na disco polo, oczywiście najpopularniejsze kawałki wszyscy słyszeli na weselu choć raz i rozpoznają, ale to by było na tyle. Ona jednak pokazała nam jak w ciągu ostatnich 5 lat ten gatunek muzyczny urósł w siłę, koncerty – płatne – przyciągają nawet 25 tysięcy osób, całe rodziny od wnucząt do babć i dziadków. Najpopularniejsi wykonawcy są tak zapracowani grając nawet 350 koncertów rocznie, że nie mają czasu na brylowanie w telewizjach śniadaniowych a kalendarze mają zapełnione 2 lata do przodu, od czwartku do niedzieli non-stop. Stacja telewizyjna POLO TV zdeklasowała popularnością nawet Eska TV, o MTV i Vivie nie wspominając, są daleko w ogonie. Historia zrobiła na nas duże wrażenie, trochę jako kuriozum, bo przecież nikt z nas nie zacznie nagle słuchać disco polo, żeby nadążyć za tłumem.

Jednak praca w mediach ma swoje przywileje, pozwala promować nie tylko popularną rozrywkę ale i szczytne cele.

Drugą część prezentacji stanowiła idea, którą pani Małgorzata wspiera, czyli Fundacja Dla Transplatacji i akcja #zostawsercenaziemi.

   

Fundacja dla Transplantacji i zespół HLA, z rockowym doktorem Kalicińskim, który gra na perkusji, dociera do młodych ludzi promując wiedzę na temat tego, jak ważna jest zgoda na oddanie narządów, o ile mogłyby one komuś pomóc. Chyba najlepiej będzie jak zamieszczę list otwarty, ze strony Fundacji:

Zwracamy się z gorącą prośbą do ludzi kultury, sztuki i nauki o przyłączenie się do szerzenia idei transplantacji. Chcemy z Waszą pomocą zmienić świat Polaków na lepszy, bardziej przyjazny. Jutro Ty możesz być uratowany lub uratujesz kogoś. Co roku umierają tysiące ludzi, często bardzo młodych tylko dlatego, że nie poinformowaliśmy swoich bliskich, iż po swojej śmierci chcielibyśmy oddać narządy dla ratowania innych.
Naszym celem jest, żeby każdy Polak, któremu względy religijne lub światopoglądowe nie zabraniają dzielić się swoimi narządami po śmierci, poinformował najbliższych o swojej woli „dzielenia się życiem”.
Hasło naszej akcji to „Zostaw serce na ziemi”, aby zwykli ludzie z pomocą lekarzy mogli stać się bohaterami ratując innych ludzi.”

dr n. med. Zygmunt Kaliciński
Prezes Fundacja dla Transplantacji

Dzięki temu spotkaniu reprezentacja klubu, w której i ja się znalazłam, dostała zaproszenie na koncert zespołu HLA oraz Tomasza Organka, w piątek 10 marca w Konstancinie w Hugonówce. Imprezę poprowadził Tomasz Kammel, naprawdę wspaniale. Po części koncertowej był bankiet, zrobiliśmy sobie zdjęcie z dr Kalicińskim i rozmawialiśmy o współpracy Fundacji z naszym klubem. Może coś dobrego z tego wyniknie?

Podsumowując ten trudny temat – jeśli ktoś zdrowy ginie, warto, żeby jego oczy, nerki, wątroba, serce uratowały kilka innych osób. Najważniejszą rolę gra tu czas. Jeśli rodzina się sprzeciwia, bo nie chce okaleczać ciała – któremu i tak już nic nie pomoże – lekarze są bezradni, a osoba, której te narządy mogłyby uratować życie traci swoją szansę. Statystycznie 2% chorych dostaje szansę na przeszczep, w Europie jest to 50%…… chyba dobrze zapamiętałam cyfry. Mówią wszystko.

   

Od pewnego czasu, na naszych łamach prezentujemy sylwetki nowych członków. Tym razem przedstawia się nam Małgosia Borroughdame Grodzka.

Jestem członkinią RC Warszawa Fryderyk Chopin od stycznia 2017 roku. Do Rotary wprowadził mnie mąż Marcin Grodzki, Rotarianin oraz Przyjaciele z RC Warszawa Belweder w 2011 roku. W latach 2013-2014 pełniłam funkcję Prezydent RC Warszawa Belweder, w 2014 roku otrzymałam złotą odznakę Rotary International za rozszerzanie członkostwa w Rotary, w latach 2015-2016 pełniłam funkcję Oficera Dystryktu 2230 ds Public Relations. Od maja 2017 rozpoczynam służbę w strukturach Rotary International na funkcji RPIC Zone 2016 – Rotary Public Image Coordinator dla Zony 16. Gdziekolwiek podróżuję odwiedzam kluby Rotary.

Jestem absolwentką Anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od czternastu lat prowadzę własną agencję doradztwa personalnego Meetingpoint – personnel search & slection, jestem współfundatorką fundacji edukacyjnej Fundacja Edulandia i jej Prezesem od sześciu lat, właścicielką Wydawnictwa MBBooks, piszę książki dla dzieci pod imieniem i nazwiskiem – Margarett Borroughdame (czytaj: margaret borołdejm). Pisanie to moja pasja i nowy zawód! Dotychczas ukazały się w Polsce książki: „Wiosna radosna”, „Rozkoszne lato”, „Jesień plecień”, „Nie taka mroźna zima”, „Ciasteczkowa choinka Żuczka Blo” (pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka). Na 2017 zaplanowane są kolejne książki: w maju ukaże się „Pan Cylinderek”, we wrześniu kolejna opowieść o żuczej rodzinie „Żuczek Blo i przygoda w szkocką kratkę”, a w grudniu sztuka teatralna dla dzieci w formie książki „Ciasteczkowa choinka Żuczka Blo”.

Jestem mamą trójki dzieci: Kajetana – studenta Uniwersytetu w Edynburgu oraz Ady i Bianki – uczennic szkoły Podstawowej Przymierza Rodzin w Warszawie.

Lubię słowa: proste, bezpośrednie, naturalne. Moje życiowe motto to: „Szczęście to nie stan, ale umiejetność”! Uśmiecham się stale!

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.