Spotkanie 06.06.2016

Tym razem spotkaliśmy się w nietypowych okolicznościach – byliśmy gośćmi w siedzibie Towarzystwa Smolna. Mieści się ono w pięknej, secesyjnej kamienicy przy ulicy Smolnej 14, gdzie codziennie o godzinie 19.30, w Saloniku Chopina organizowane są koncerty.

W poniedziałkowy wieczór fortepianem zawładnął Marco Barbaresi – młody, utalentowany pianista, który na swoim koncie ma już poważne sukcesy artystyczne. Towarzyszyli mu: grająca na skrzypcach Katarzyna Lessak oraz Nicolo Nigrelli na wiolonczeli. Program obejmował utwory Chopina, Bacha, Debussy’ego i Szostakowicza. Byliśmy oczarowani występem, kameralną atmosferą i przyjaznym przyjęciem przez gospodarza – Jarosława Cholodeckiego, któremu towarzyszyła Thuy Dao i Maria Torres. Po koncercie, przy lampce wina, mieliśmy okazję porozmawiać, lepiej się poznać a nastroje były znakomite – z pewnością dobrze to wróży przyszłej współpracy przy organizacji kolejnej edycji Koncertów Urodzinowych Fryderyka Chopina.

W sobotę 11 czerwca delegacja naszego klubu: Halina Rajska, Irena Graczyk i Iwona Leśniewska uczestniczyły w imprezie zorganizowanej dla dzieci kobiet osadzonych w Areszcie Śledczym w Warszawie-Grochowie Areszcie z okazji Dnia Dziecka. Dzieci czekały na swoje mamy w sali widzeń, gdzie na stolikach przygotowano cukierki, batoniki, chipsy, czekoladki, owoce i napoje. Sponsorem poczęstunku był RC Warszawa Fryderyk Chopin a współorganizator – Fundacja „Sławek”, zaaranżował konkursy z nagrodami; program przewidywał także malowanie twarzy i zabawę przy muzyce. Obserwowanie jak tego dnia więzienna sala zamienia się w przestrzeń pełną radości i ciepła było bardzo miłym doznaniem, a widok uśmiechniętych dzieci obejmujących swoje mamy utwierdził nas w przekonaniu o słuszności podjęcia tej akcji.

Dnia 14 czerwca spotkaliśmy się lekarzami pracowni neurologicznej Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Panie podjęły nas herbatą, ciasteczkami i truskawkami. Jeszcze raz bardzo podziękowały za przekazane sprzęty – kanapę i fotel, biurka, krzesła, lustro na ścianę przy platformie do badania dzieci, matę na podłogę – miejsca do bezpiecznej zabawy dla dzieci oraz wielofunkcyjną drukarkę laserową i niszczarkę do dokumentów. Było to spotkanie po zakończeniu pierwszego etapu współpracy. Przekazaliśmy także tabliczki z logo Rotary i nazwą naszego klubu informujące o tym że ufundowaliśmy to wyposażenie. Ustaliliśmy, że w następnym etapie dostarczymy kamerę cyfrową do filmowania badanych dzieci, co jest niezbędne do procesu diagnozowania a następnie leczenia.
Panie opowiedziały nam o niepokojąco wzrastającej ilości dzieci ze objawami FAS – tj. upośledzeniu wynikającym ze spożywania alkoholu przez matki w okresie ciąży.
Zaplanowaliśmy kolejne spotkanie w naszym klubie  z Paniami w październiku.
Przybliżą nam tematykę FAS, pomysł na badania i profilaktykę w tym zakresie. Jest szansa na włączenie tej kwestii do programów ochrony zdrowia realizowanych przez Rotary na Świecie np. W Australii.