Spotkanie 07.03.2016

Pierwszą część naszego poniedziałkowego spotkania zajęły sprawy klubowe. Prezydent Maciej Matwiejczuk dokonał podsumowania dwóch ważnych dla klubu wydarzeń, mających miejsce w ostatnim czasie. Pierwsze z nich to VII edycja Koncertów Urodzinowych z okazji urodzin naszego Patrona a drugie – wizyta Prezydenta RI Raviego Ravindrana i kolacja w Klubie Garnizonowym w Gdyni, w której braliśmy udział. W czasie tej uroczystości Prezydent Rotaract Warszawa Fryderyk Chopin Wiktoria Rosińska odebrała Kartę Charterową. Z tej właśnie okazji Wiktoria wraz z Aleksandrą Rosińską zaprosiły wszystkich na imprezę charterową, która odbędzie się 18 marca w kawiarni „Wasza” przy Rynku Starego Miasta 1/3. Dochód z zaproszeń-cegiełek sprzedawanych w cenie 40zł zostanie przeznaczony na wiosenną edycję akcji „Młodzi Bohaterom”.

W drugiej części spotkania, dzięki Tomaszowi Kierzkowskiemu, mieliśmy wielką przyjemność i zaszczyt poznać Panią Barbarę Włodarczyk, dziennikarkę, autorkę serii reportaży emitowanych pod tytułem „Szerokie tory”, która w nadzwyczaj ciekawy sposób opowiedziała nam o współczesnej Rosji i sekrecie popularności Władimira Putina.

To kraj bliski nam kulturowo a Rosjanie i Polacy mają dość dużo wspólnych cech – podobne, „romantyczne” dusze, język, doświadczenia systemowe – dzięki temu dobrze się rozumiemy. Rosjanie ponadto, mają bardzo duży dystans do siebie i poczucie humoru. W jakim innym kraju czarno-biały telewizor mógłby nazywać się „Tęcza”, rakiety balistyczne „Mir” (czyli „Pokój”) a prezydent rozwieść się w roku, który sam nazwał „Rokiem Rodziny”? Pani Barbara nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem ciekawego tematu dla swoich reportaży. Jest ich tak dużo i są to historie tak nieprawdopodobne, że tylko w Rosji mogą zdarzyć się naprawdę. Bo w jakim innym kraju milioner, założyciel pierwszej giełdy towarowej w Moskwie, w spartańskich warunkach mieszka na wsi hodując kozy? Gdzie indziej znajdziemy wioskę potiomkinowską, taką jak Mansurowo pod Kurskiem, która z zapadłej prowincji stała się osiedlem XXI wieku tylko dlatego, że urodził się w niej dziadek Dmitrija Miedwiedjewa? Albo sektę wielbiącą Putina jako wcielenie Apostoła Pawła?

Putin jest w Rosji bardzo popularny a sondaże wskazujące na niemalże 80 procentowe poparcie wykazują nawet agencje zupełnie niezależne od Kremla. Ktoś, kto zna ten kraj tak jak Barbara Włodarczyk, doskonale wie dlaczego tak jest. Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć w jakich okolicznościach przejął władzę i co się stało w Rosji w ciągu ostatnich kilkunastu lat – że było to państwo pogrążone w chaosie, z trzycyfrową inflacją i społeczeństwem żyjącym w poczuciu winy z powodu kilkudziesięciu lat komunizmu w Europie. Putin to zmienił, na nowo rozbudził patriotyzm oraz poczucie dumy narodowej. Niewątpliwie pomogła mu również dobra koniunktura na ropę naftową, która trwała osiem lat z rzędu – dzięki niej Rosja przeszła metamorfozę a Moskwa stała się metropolią na światowym poziomie. Wysportowany, doskonale radzący sobie na konferencjach prasowych, codziennie występujący w mediach i kreujący się na przywódcę „bliskiego ludowi” Putin, nie znajduje konkurenta mogącego mu poważnie zagrozić. Co prawda w ostatnich latach, na skutek ujawnianych w Internecie fałszerstw, korupcji i różnego rodzaju nieprawidłowości dotyczących Kremla nastąpiło załamanie tego powodzenia ale szeroko popierana w Rosji aneksja Krymu na nowo wyniosła go na szczyty popularności. Pani Barbara miała okazję spotkać się z nim osobiście i świetnie rozumie fenomen jego popularności.

Swoją niezwykle interesującą, barwnie przedstawioną i okraszoną wielką dawką humoru prezentację, uzupełniła fragmentami reportaży z serii „Szerokie tory” a na koniec przeprowadziła quiz, który wygrała Jolanta Polakowska-Kujawa – w nagrodę otrzymała książkę Barbary Włodarczyk z osobistą dedykacją autorki. Mamy wielką nadzieję, że nasz miły gość wkrótce odwiedzi nas raz jeszcze!

Następne spotkanie odbędzie się 21 marca. Będzie dotyczyło spraw klubowych, na tym spotkaniu do naszego grona przyjmiemy Michała Kujawę.

unnamed   zdjęcie (34)