Spotkanie 07.05.2018

To było szczególnie ważne spotkanie, bowiem gośćmi  RC Warszawa Fryderyk Chopin byłi Rotarianie z RC Catania Est z Sycylii. Liczna grupa niezwykle życzliwych, przyjaznych ludzi, którzy wysoko sobie cenią przyjaźń oraz współpracę z naszym klubem i bardzo chcieliby ją w przyszłości rozwijać.

Podczas nieobecności Prezydent Moniki Rosińskiej, która z powodów osobistych nie mogła uczestniczyć w spotkaniu, honory prezydenckie pełniła Prezydent Elekt Dorota Komor. Wspólnie z Prezydentem RC Catania Est Gregorio Mirone powitała wszystkich obecnych – wśród których była również Pani Katarzyna Wangler ze Szkoły Podstawowej nr 169 im Orła Białego. Gregorio przygotował prezentację dotyczącą historii RC Catania Est, Ich miasta i projektów, które z dużym sukcesem udaje Im się realizować.

Klub powstał w 1986 roku i obecnie liczy 50 członków. Mogą się pochwalić sporymi dokonaniami. W ubiegłym roku (wspólnie z innymi klubami z Sycylii, w ramach RF) zakupili samochód typu van, dla organizacji charytatywnej, zajmującej się pomaganiem osobom bezdomnym. Organizacja ta pozyskuje dochody z obwoźnego handlu książkami, drukuje również gazetę.

Ciekawym projektem było skatalogowanie 162 zabytkowych pałaców i willi w okolicach Katanii. Na każdym z nich umieszczono tabliczkę z podstawowymi informacjami: datą budowy, nazwiskiem architekta i właściciela.

Co najmniej 3 projekty RC Catania Est wpisują się w edukacyjny program przeciwdziałania alkoholizmowi i używaniu narkotyków przez młodzież. Każdego roku klub organizuje wykłady dla dzieci (co roku mają miejsce w innej szkole) i każdorazowo dotyczą one około 120 uczniów. Ponadto rokrocznie organizowana jest akcja sadzenia roślin. Akcja obywa się w dwóch miejscach: w rewitalizowanym ogrodzie miejskim, gdzie sadzone są drzewa cytrusowe i krzewy winorośli, oraz w Parku Narodowym Etna – tu rosną młode dęby oraz drzewa piniowe. Klub dba także o zieleń wokół starożytnych zabytków, wiele miejsc zyskało nową oprawę roślinną. Ten projekt realizowany jest we współpracy z lokalnym więzieniem i ma na celu resocjalizację osadzonych poprzez pracę. Klub zaangażował się również w odbudowę i wyposażenie biblioteki miejskiej, mieszczącej się w niebezpiecznej dzielnicy Katanii, która niedawno spłonęła, prowadzi ambulatoria i świadczy doraźną pomoc medyczną, psychologiczną i psychiatryczną dla bezdomnych, emigrantów i wszystkich tych, którzy z różnych względów mają utrudniony dostęp do tego typu pomocy.

Mało kto wie, że Katania to drugie (po Rzymie) miejsce we Włoszech pod względem ilości starożytnych zabytków. Znajdują się tu ruiny amfiteatru, termy, wiele pałaców i budynków użyteczności publicznej z czasów rzymskich. Miasto bardzo dba o swoje skarby, pieczołowicie restauruje i odnawia zabytki a intensywnie prowadzone prace archeologiczne zaskakują coraz to nowymi odkryciami. Katania liczy 650 tysięcy mieszkańców i ponad 200 tysięcy mieszkańców przedmieść.

Prezydent podkreślił mocno, że współpraca z naszym klubem jest dla nich bardzo ważna. Występ Wojciecha Kruczka – pianisty, który został wysłany przez nasz klub do Sycylii bardzo się podobał i mają nadzieję kontynuować ten projekt w przyszłości ale są też gotowi na nowe propozycje współpracy. Rozmowy były konytnuowane następnego dnia, podczas uroczystej kolacji w Klubie Bankowca.

Mamy nowy łańcuch – prezydenckie insgnium służby prezydenckiej. Został wykonany przez renomowanego warszawskiego rzemieślnika i prezentuje się naprawdę okazale. Składa się z blaszek, na których wygrawerowano nazwiska kolejnych prezydentów RC WFC a pod kołem Rotary znajduje się dodatkowa przywieszka z nazwą klubu, jak również odlewem głowy naszego Patrona.