Spotkanie 09.05.2016

Pierwszą część wieczoru poświęciliśmy omówieniu ważnych dla klubu wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim czasie.

Jednym z nich było spotkanie delegacji RC Warszawa Fryderyk Chopin z Dyrektorem Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie podpułkownikiem Zbigniewem Królikowskim. Miało ono na celu wstępne omówienie warunków współpracy dotyczącej wyposażenia kącików zabaw dla dzieci odwiedzających swoich bliskich. Są to dwa miejsca. Pierwsze z nich to mały pokoik z łazienką znajdujący się w budynku przed więzieniem, tak zwana poczekalnia. Przed poczekalnią znajduje się niewielki trawnik, który można wykorzystać jako plac zabaw. Drugie to sala widzeń na terenie jednostki. Jest tu mały, odgrodzony niskim płotkiem kącik, pełen bardzo mocno już zużytych zabawek. Lista potrzeb obejmuje regał, książki, zabawki, bloki rysunkowe, kredki, przewijaki dla niemowląt, pojemniki na zużyte pieluchy, urządzenia do dezynfekcji rąk. Dyrekcja więzienia organizuje także imprezy okolicznościowe z okazji Dnia Dziecka, Dnia Ojca, Dnia Matki, Bożego Narodzenia czy początku roku szkolnego. Każda impreza to grupa około 30, zbliżonych wiekowo dzieci. Dostają wtedy paczki zawierające słodycze czy drobne prezenty i w tym zakresie nasza pomoc jest również bardzo mile widziana. Dyrektor Zbigniew Królikowski powiada, że ludzie dzielą się na tych, co w więzieniu byli, są, albo… w więzieniu będą. Tym stwierdzeniem wzbudził naszą wesołość, ale z pewnością zasługuje ono na chwilę zadumy i zachęca do pochylenia się nad potrzebami dzieci osób osadzonych.

W ubiegłym tygodniu Prezydent RC Warszawa Fryderyk Chopin Maciej Matwiejczuk wraz z rodziną był w Rzymie na spotkaniu z okazji jubileuszu RI. Msza i audiencja generalna zgromadziły rzesze Rotarian z całego świata. Maciej wspomina to jako niezwykłe przeżycie i budujący widok – niemalże połowa Placu Św. Piotra była wypełniona Rotarianami a i cały Rzym był w tych dniach prawdziwie rotariański – wszędzie widać było emblematy klubowe, chętnie nawiązywano rozmowę i serdecznie się pozdrawiano.

W dniach 7-8 maja w Szczecinie odbyły się regaty, zorganizowane przez International Yachting Fellowship Of Rotarians – Pomerania Fleet Niemcy/Polska/Szwecja. Było to otwarcie sezonu żeglarskiego, połączone z I Rotariańskimi Regatami o Puchar Prezydenta Euroregionu Pomerania. Nasz klub był reprezentowany przez Macieja Matwiejczuka.

Halina Rajska uczestniczyła w uroczystym koncercie w Teatrze Rampa z okazji 25 Lecia powstania RC Warszawa Józefów.

Druga część spotkania należała do naszego gościa – Prezesa Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK profesora Jerzego Kotowicza, który opowiedział o historii Czerwonego Krzyża i inicjatywach podejmowanych przez tę organizację.

Czerwony Krzyż to najstarsza organizacja humanitarna na świecie. Powstała w 1863 roku z inicjatywy Szwajcara, Henriego Dunanta, wstrząśniętego widokiem pola bitwy pod Solferino, na które natknął się przypadkiem 24 czerwca 1859 roku. Była to jedna z najbardziej krwawych bitew – na polach, w morzu krwi, leżało 40 tysięcy ofiar a pośród nich wielu rannych i umierających. Dunant angażując okoliczną ludność natychmiast zorganizował pomoc a miejsce oznaczył czerwonym krzyżem namalowanym krwią na białym płótnie. Był laureatem pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla.

Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża powstało w 1919 roku, pod patronatem Heleny Paderewskiej i prowadziło bardzo szeroką działalność. Zarządzało szpitalami, sanatoriami, szkoliło pielęgniarki i ratowników. Miało ogromne zasługi w czasie II Wojny Światowej – organizowało szpitale polowe; na podstawie Konwencji Genewskiej stanowiło jedyną organizację, której pozwolono działać w okupowanej Polsce. Dzięki temu możliwe było, na przykład, wysyłanie paczek do Oświęcimia i Majdanka.

zdjęcie

W czasach powojennych państwo przejęło majątek PCK ale otrzymywało dotacje z Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Po przemianach ustrojowych w 1989 roku pozyskiwanie środków stało się trudniejsze a sama organizacja do dziś uważana jest za relikt przeszłości. Nadal jednak działa bardzo aktywnie i wciąż podejmuje nowe inicjatywy. Jedną z nich jest OKO czyli Ochotniczy Korpus Opiekuńczy, który wraz z Warszawskim Towarzystwem Medycznym pomaga schorowanym Powstańcom Warszawskim. Wysyła do nich siostry PCK i wolontariuszy, którzy zapewniają opiekę i doraźną pomoc. Patronat nad akcją objęła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. To piękne i szczytne przedsięwzięcie potrzebuje funduszy, które pozyskuje głównie od prywatnych sponsorów. Prezentacja prof. Kotowicza wzbudziła w klubie RC Warszawa Fryderyk Chopin duże zainteresowanie, będziemy jeszcze nad nią dyskutować i chętnie włączymy się w propagowanie tej idei wśród innych klubów Rotary.

Trzecia część naszego poniedziałkowego spotkania należała do młodzieży przebywającej w Polsce w ramach programu Rotary Youth Exchange. Oglądaliśmy bardzo ciekawe prezentacje przygotowane w języku polskim a nagrodę w wysokości 100 zł za najlepszą z nich podzieliliśmy pomiędzy Daniela z Tajwanu i Rosalie z Francji.

11c