Spotkanie 11.05.2015

11.05_2

Spotkanie rozpoczęliśmy od oficjalnego powitania i przedstawienia naszych gości. Guest speakerami tego wieczoru była Prezes Pani Ewa Wrona i Vice Prezes Pani Justyna Domosławska-Szulc z fundacji „Dom Kultury”, które przygotowały niezwykle ciekawą i poruszającą prezentację. Odwiedziła nas także Katarzyna Ciszewska z synem Antonim oraz Macenzi Paul z wymiany młodzieżowej LTEP sprzed czterech lat.

„Dom Kultury” prowadzi szeroko pojętą edukację kulturalną i społeczną  wśród osób, których środowisko uniemożliwia lub bardzo ogranicza możliwości rozwoju w tym zakresie. Panie Ewa i Justyna opowiedziały nam o pracy w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów, gdzie realizują projekty kulturalne wśród kobiet z małymi i dużymi wyrokami. Ich działalność jest jedyną formą reedukacji i resocjalizacji gdyż więzienie nie realizuje żadnych programów wychowawczych, nie ma opracowanych rozwiązań systemowych, w konsekwencji – nie zmienia systemu wartości osadzonych w nim osób. Wychowawca więzienny to funkcja czysto techniczna, jest to organizator życia więziennego, rozwiązujący doraźne problemy ale „wychowywanie” nie leży w zakresie jego obowiązków. Osadzone nie mogą też liczyć na pomoc psychologów – na ponad 400 kobiet jest ich tylko troje, z konieczności ograniczają aktywność do sytuacji kryzysowych.

Działalność fundacji jest bardzo różnorodna a liczba projektów i pozyskanych wolontariuszy gotowych na pracę w nietypowych, więziennych warunkach budzi prawdziwy podziw: był dyskusyjny klub filmowy prowadzony przez Radosława Piwowarskiego, warsztaty rozwoju osobowości z Jackiem Rozenkiem, Paweł Althamer poprowadził warsztaty rzeźbiarskie a studenci ASP – graficzne. Są też zajęcia kulinarne czy poświęcone modzie. Nowatorskim programem jest projekt „Piszę więc jestem”, w ramach którego więźniarki wydają pismo „W kratkę” i prowadzą blog pod tym samym tytułem. Panie Ewa i Justyna doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich praca ma  fundamentalne znaczenie dla ułatwienia powrotu do normalnego życia po dobyciu kary. I choć często są pytane czy nie lepiej poświęcać czas i pieniądze dzieciom, osobom starszym czy chorym, to nie mają wątpliwości, że właśnie więźniarki są grupą najbardziej ich potrzebującą.

Dalsza część naszego spotkania dotyczyła kwestii organizacyjnych i planów na najbliższe tygodnie.

Anna Sendor – Urban wskazała na konieczność zorganizowania dodatkowego spotkania rodziców dzieci, które już w połowie sierpnia wyjeżdżają w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży. Prezydent Paweł Rosiński w najbliższym czasie poinformuje o terminie i miejscu takiego zebrania.

Profesor Adam  Jelonek, z którym ostatnio widział się Paweł Rosiński  zasugerował, by klub zaangażował się finansowo w wyposażenie jednego z pokoi rodzinnych w nowym, przyjaznym Szpitalu Pediatrycznym. Są to wygodne pokoje z łazienkami, w których rodzice mogą mieszkać w dobrych warunkach i jednocześnie opiekować się chorym dzieckiem. Profesor Jelonek obiecał, że na  spotkaniu 01.06 opowie nam o szczegółach. Do współpracy nad tym projektem nasz klub chciałby pozyskać  RC Kraków Zamek Niepołomice oraz RC Grudziądz, do którego wybieramy się w czerwcu z wizytą.

Jest kilka propozycji nowych projektów, które w najbliższym czasie będziemy dyskutować – między innymi ambitny i ciekawy pomysł Doroty Komor dotyczący budowy publicznego, integracyjnego placu zabaw dla dzieci i współpraca  przy budowie dwóch latarni obok Teatru „Kamienica” – jest to projekt finansowany przez wszystkie kluby warszawskie (propozycja Małgorzaty Grodzkiej z RC Warszawa Belweder).

Ewa Wierzchowska ponownie przypomina o wizycie gości z Australii w dniach 3 -5 czerwca i prosi o zgłaszanie się osób gotowych w tych dniach poświęcić im choćby trochę czasu.

Zbliża się termin kolejnej uroczystości – przekazania insygniów służby rotariańskiej nowemu Prezydentowi Maciejowi Matwiejczukowi, która odbędzie się 22 czerwca w Hotelu InterContinental.

Najbliższe spotkanie w InterContinentalu odbędzie się 25 maja. Guest speakerem będzie operator filmowy Piotr Wojtowicz. Natomiast 18 maja, o godzinie 18.00 spotykamy się  w restauracji DolceFarNiente, przy ulicy Indiry Gandhi 35.

Na koniec naszego spotkania przeprowadziliśmy tradycyjną loteryjkę. Oryginalny, brazylijski zestaw do przygotowania koktajlu Caipirinha wylosowała Irena Graczyk, której serdecznie gratulujemy i życzymy częstszych wygranych!

Od 07.04.2015 trwa konkurs pt. „Rowerowa szkoła”, który ma na celu zachęcanie zarówno uczniów jak i rodziców do korzystania z rowerów jako środka transportu. Konkurs trwa do 3.06.2015r. Uroczyste podsumowanie i ogłoszenie zwycięzców odbędzie się 13.06. podczas pikniku rodzinnego „Wesoła Polana” organizowanego dla całej społeczności szkolnej: uczniów, rodziców i nauczycieli.  Przy realizacji tego projektu pracują m.in. ZTM Warszawa, Urząd Dzielnicy Warszawa Białołęka, miesięcznik Rowertour a także RC Warszawa Fryderyk Chopin. Sekretarz Monika Rosińska imieniu naszego klubu przekazała Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 154 Panu Sylwestrowi Kolibabskiemu, zabawki i inne przedmioty (dar Piotra Plonkowskiego) na nagrody dla dzieci. Poszukiwani są chętni do wręczenia nagród w imieniu klubu 13.06 2015.