Spotkanie 11.12.2017

Wieczór był niezapomnianym przeżyciem. Naszym dostojnym Gościom – Powstańcom Warszawskim zawdzięczamy spotkanie w niezwykłej atmosferze, pełnej wzruszeń, zadumy i refleksji. Mieliśmy wielki zaszczyt zasiąść do stołu z:

Por. Krystyną Sierpińską – żołnierzem Batalionu „Kiliński”, sanitariuszką,  pseudonim „Marzenka

Kpt. Marią Jeziorską,  w czasie Powstania w Zgrupowaniu „Iwo-Ostoja”, łączniczką i sanitariuszką o pseudomimie „Jola”

Ppłk. Zbigniewem Galperynem – strzelcem Zgrupowania ”Chrobry I”, pseudonim „Antek”, I wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich

Ppłk. Eugeniuszem Tyrajskim – strzelcem ze Zgrupowania  „Baszta”, żołnierzem o pseudonimie „Sęk”, wiceprezsem Związku Powstańców Warszawskich

Por. Andrzejem Ehrlichem – żołnierzem Zgrupowania „Kiliński”, saperem, pseudonim „Kot”.

Po kolacji wszyscy zgromadziliśmy się wokół naszych Gości by wysłuchać wspomnień z czasów wojennych – okupacji i Powstania Warszawskiego, historii zdumiewających, uświadamiających nam jak blisko śmierci byli przez niemal cały ten czas. Mówią, że mieli szczęście. Bo jak nazwać to inaczej, gdy w udo wbija się pocisk z „Tygrysa” ale okazuje się niewypałem? Kiedy dziewczynka z torbą pełną ulotek wpada w obławę i nie wiedzieć czemu – ją jedyną, niemiecki oficer z niej wyprowadza? Jeśli kombinerki i sznurek wystający z kieszeni dopiero co założonego, robotniczego fartucha decydują, że podczas selekcji ludzi do rozstrzelania akurat ten przebrany żołnierz zostaje ocalony?  To szczęście, nic innego – mówią.

Skromni, pełni życzliwości, uśmiechnięci, sami siebie nie uważają za bohaterów a jedynie za patriotów, którzy w tamtym czasie zachowali się jak należało.

Nasi Goście zostali obdarowani paczkami świątecznymi, które sprawiły Im dużo radości.

Możemy sobie pogratulować tego wieczoru. Dzięki współpracy, zaangażowaniu tak wielu członków naszego klubu wszystko udało się doskonale!

Miło, że w spotkaniu uczestniczył Rotaract a także Karolina i Antoni Skup. Była to dla nich nie tylko niecodzienna lekcja historii ale też jedyna w swoim rodzaju możliwość spotkania ludzi, którzy ją tworzyli.

Uwaga klubowicze! Znane są już daty spotkań klubowych w 2018 roku. Nadal będziemy spotykać się w hotelu Intercontinental. Terminarz przedstawia się następująco:

styczeń 8 , 22
luty       5,19
marzec  5 , 19
kwiecień 9 , 23
maj         14 , 28
czerwiec  11 , 25
lipiec , sierpień poza Intercontinentalem
wrzesień 10, 24
pazdziernik 8, 22
listopad  12, 26
grudzień 10

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!