Spotkanie 18.01.2016

Pierwsze w 2016 roku spotkanie RC Warszawa Fryderyk Chopin, nasz gość – Maja Popielarska, wypełniła ciepłą i pełną uroku opowieścią o pięknych ogrodach, które odwiedza przy okazji przygotowywania kolejnych odcinków programu pt. „Maja w ogrodzie”. Ten bardzo popularny i lubiany program, ukazuje się w TVN nieprzerwanie od jedenastu lat, wkrótce wyemitowany zostanie 575 odcinek! Ten sukces jest wynikiem pasji połączonej z głęboką wiedzą i profesjonalnym przygotowaniem (Pani Maja jest architektem krajobrazu), ale też niewątpliwie zasługą ujmującego i sympatycznego stylu bycia dziennikarki, która zaszczyciła nas swoją wizytą.

20160118_195433

Aby powstał 23 minutowy odcinek poświęcony jednemu ogrodowi, potrzeba 8-9 godzin materiału filmowego nakręconego w czasie kilku wizyt. Materiał ten jest montowany i poddawany odpowiedniej obróbce, co całemu zespołowi zajmuje tydzień intensywnej pracy.

Kluczową kwestią jest odpowiednie ukazanie danego ogrodu, jego niepowtarzalnej urody i charakteru. Potrzeba do tego niezwykłej wrażliwości, umiejętności dostrzegania niuansów zieleni, struktur roślin, faktur liści, specyficznej gry światła i cienia – zmieniającej się wraz z wędrówką słońca, innej o każdej porze roku. Pani Maja wiele czasu poświęca także na rozmowę z właścicielami, dzięki temu poszczególne odcinki stają się fascynującymi opowieściami.

Szczególną atmosferę wystąpienia podkreślały starannie wybrane, piękne zdjęcia, ukazujące ogrody w różnych odsłonach roku a wśród nich – także ogród Pani Mai, który stara się prowadzić w sposób jak najbardziej naturalny, przyjazny dla środowiska i dlatego ogranicza stosowanie nawozów sztucznych czy środków owadobójczych. Jest on oazą dla wielu gatunków zwierząt, które chętnie go odwiedzają, stwarzając okazje do ciekawych obserwacji. Pani Maja żałuje tylko, że ma dla niego tak mało czasu…

Na spotkaniu omawialiśmy także sprawy klubowe. Prezydent RC Warszawa Fryderyk Chopin Maciej Matwiejczuk podsumował wyniki Gali Sylwestrowej, organizowanej przez nasz klub. Podziękował osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie a zwłaszcza Monice Rosińskiej – w dużym stopniu to dzięki Jej pracy impreza tak znakomicie się udała. Środki zebrane w czasie licytacji są przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu dla pracowni neurologicznej w nowym Szpitalu Dziecięcym. Część rzeczy została już przekazana, kolejne zakupimy i dostarczymy w najbliższym czasie.

W dniach 22-23 lutego do Polski przybędzie z wizytą Prezydent Rotary International K. R. Ravindran. Organizowane jest spotkanie z Rotarianami z całego kraju i uroczysta kolacja w Hotelu Grand w Sopocie. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w tym wydarzeniu.

30 kwietnia 2016 roku, z okazji jubileuszu Rotary, w Watykanie, na Placu Św. Piotra Papież Franciszek odprawi Mszę Świętą w intencji Rotarian oraz ich rodzin. Chętni już mogą rejestrować się na stronie http://www.rotary-jubilee2016.org/ Dostępnych jest osiem tysięcy miejsc.

20160118_191708     20160118_195703