Spotkanie 18.06.2018

Było to ostatnie przedwakacyjne spotkanie, na którym Prezydent Monika Rosińska przekazała insygnia służby prezydenckiej Prezydent Elekt Dorocie Komor. Mieliśmy również wspaniałych Gości.

Ponownie mieliśmy zaszczyt przyjmować Panią Darię Mejnartowicz, która odwiedziła nas po wyprawie na pogranicze libańsko-syryjskie, gdzie znajduje się obóz dla uchodźców z Syrii. Klub RC Warszawa Fryderyk Chopin wsparł tę misję, w związku z tym Pani Daria opowiedziała o przebiebiegu wyprawy i o tym, jak wygląda życie w tym obozie.

Ponad 60% przebywających w obozie to dzieci a niemal cała reszta to kobiety. Mężczyzn bardzo mało, najczęściej niepełnosprawni. Wszyscy marzą o powrocie do domu, co niestety nie jest możliwe. W kraju toczy się wojna, ludność cywilna narażona jest na śmiertelne niebezpieczeństwo, mężczyźni są natychmiast wcielani do wojska lub eliminowani przez reżim.

Pani Daria była zaskoczona tym jak czysty i dobrze urządzony jest obóz. Kuchnie lśnią równo poustawianymi słoiczkami z najróżniejszymi przyprawami, wszystkie produkty popakowane a namioty regularnie sprzątane. Kobiety robią przetwory, sadzą kwiatki wokół namiotów, ozdabiają pomieszczenia – starają się stworzyć pozory normalności.

Pani Daria, oprócz pomocy finansowej przywiozła wiele rzeczy do wyposażenia obozu – między innymi rzutnik, sprzęt sportowy a tkaże 20 kg klocków Lego, które sprawiły dzieciom wielką radość. Nuda i brak perspektyw dotyczy większości przebywających w tym obozie. Niektóre kobiety pracują w okolicznych gospodarstwach rolnych. Spracowane, często cierpią na bóle krzyża czy karku. Pani Daria jako doświadczona fizjoterapeutka stosowała masaże, które były jedyną pomocą na jaką mogły liczyć.

Agata Rewerska przyjechała do nas wprost z lotniska. Właśnie wróciła z Kenii, gdzie przebywała z wizytą u rodziny ale już planuje wrócić tam na jesieni, na rajd samochodowy. Rajd organizowany jest przez środowisko polonijne, całkiem spore w Kenii. Pani Agata jest radcą prawnym, prowadzi własną kancelarię, jak również Szkołę Prawa Procesowego AD Exemplum.

Odwiedził nas również Knut Jacobi – Rotarianin z Bremen, który jest w Warszawie z powodów biznesowych. Jego klub liczy 22 osoby i zajmuje sie szeroko pojętą pomocą społeczną.

Robert Ivensen przyjeżdża do Warszawy każdego roku bo, jak sam mówi – kocha to miasto. Minęło już cztery lata od Jego pobytu w Polsce w ramach wymiany młodzieży RYE. Podczas pewnego spotkania Monika Rosińska zauważyła niezwykły talent wokalny chłopca i natychmiast skontaktowała się ze swoją znajomą w Teatrze Wielkim. Przesłuchanie wypadło doskonale i Robert został przyjęty do teatralnego chóru, z którym publicznie występował.

Na zakończenie spotkania Prezydent Monika Rosińska wręczyła dyplomy z podziękowaniami wszystkim osobom, które w czasie prezydentury wspierały Ją na różne sposoby i zasłużyły się dla klubu a następnie przekazała łańcuch Dorocie Komor.