Spotkanie 19.02.2018

„Niezapomniane, ezoteryczne spotkanie w Klubie Rotary Fryderyk Chopin ze Zbigniewem Dąbrowskim i Jego szamańskimi opowieściami o jeziorze Bajkał. Żałujcie, że Was tam nie było” – napisała na Facebooku Joanna Bielicka i jest to doskonałe podsumowanie tego niezwykłego wieczoru.

Zbigniew Dąbrowski – szaman, podróżnik, znawca Bajkału, rehabilitant z czterdziestoletnią praktyką, członek nieformalnej grupy pod nazwą „Bieszczadzkie Wilki” (której członkiem jest również nasza klubowa koleżanka Joanna Bielicka), to postać nietuzinkowa. Wyprawy w Bieszczady, organizowane pod znakiem jednego z żywiołów: ziemi, ognia, wody, powietrza – pozostają niezatartym wspomnieniem wszystkich uczestników, a w czasie podróży nad Bajkał doświadczył tylu przygód, że opowieści wystarczyłoby na wiele takich spotkań.

Jego przygoda z Bajkałem rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy to pojechał tam po raz pierwszy. To najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie ale też magiczne, szamańskie, odwiedzane przez szamanów z całego świata. Pan Zbigniew opowiadał nam o szczególnych miejscach, które warto zobaczyć – na przykład skałę szamańską na wyspie Orholm, jeden z czakramów Ziemi, gdzie dzieją się rzeczy niewytłumaczalnie niezwykłe.

Nasze spotkanie było również wspaniałą lekcją historii. Syberia i jezioro Bajkał wpisały się bowiem w polskie dzieje wieloma tragicznymi biografiami – prawie pół miliona Polaków doświadczyło przymusowego zesłania na te tereny. Osiedlali się wśród miejscowej ludności i organizowali sobie życie na długie lata. Zakładali przedsiębiorstwa, sklepy, szkoły, byli animatorami kultury  – „cywilizowali” miejscowości, w których przyszło im żyć. Jednym z zesłańców był, wywieziony tam po powstaniu styczniowym, Benedykt Dybowski – profesor, przyrodnik, podróżnik, i to właśnie On odkrył Bajkał dla świata. Odwiedzając Syberię i Bajkał trudno nie natknąć się na miejsca, które nie były naznaczone polską historią.

To naprawdę było niezwykłe wystąpienie, dziękujemy Joannie za zaproszenie naszego Gościa.

Na spotkaniu poruszaliśmy też kwestie związane z Koncertami Urodzinowymi Fryderyka Chopina. W tym roku rozpoczynają się we czwartek 22.02 i potrwają do 01.03.2018. Miejsce koncertów – Nowy Świat 63, wstęp wolny. Już po raz trzeci nasz klub bierze czynny udział w organizacji tego ważnego wydarzenia kulturalnego. Na zaproszenie naszego klubu do Polski przyjedzie Daniel Costa, który w sobotę 24.02 o godzinie 18.00 zagra utwory Belliniego. Jest to pierwszy efekt współpracy klubów RC Catania Est i RC Warszawa Fryderyk Chopin, na mocy porozumienia podpisanego przez Prezydent Monikę Rosińską. W kwietniu do Katanii wyjedzie artysta z Polski by promować tam muzykę Chopina.

W tym miejscu warto nadmienić, że  porozumienie podpisane przez nasz klub odbiło się szerokim echem w całym Dystrykcie, zyskało wielką aprobatę i jest stawiane jako wzór do naśladowania. Współpraca, nawiązywanie kontaktów jest przecież jednym z najważniejszych celów Rotary na świecie. Artykuł na ten temat będziecie mogli przeczytać w najnowszym wydaniu „Rotarianina”. W maju spodziewamy się wizyty Rotarian z Sycylii, wśród nich najprawdopodobniej będzie Prezydent RC Catania Est – Gregorio Mirone i były Konsul Generalny w Polsce Dvide Farina. Poświęcenie czasu naszym Gościom to jedyny koszt dla członków naszego klubu, już teraz prosimy o zgłaszanie chęci towarzyszenia Im podczas pobytu w Warszawie.

Minęło pół kolejnego roku rotariańskiego. Było dla naszego klubu pełne wydarzeń. Udało się zrealizować cały szereg projektów planowanych na ten rok. Nie licząc porozumienia z Catania Est i współpracy przy organizacji Koncertów Urodzinowych zorganizowaliśmy Bal Orła Białego, na którym pozyskaliśmy środki finansowe. Sponsorowaliśmy kolację wigilijną dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi fundacji Dzielna Matka. Po raz kolejny wsparliśmy Dom Samotnej Matki przekazując rzeczy zebrane wśród przyjaciół i znajomych. Sponsorowaliśmy poczęstunek dla dzieci kobiet i mężczyzn osadzonych w więzieniu na Grochowie (w czerwcu będziemy sponsorować Dzień Dziecka), a Monika Rosińska jako przedstawiciel klubu uczestniczy w warsztatach socjoterapeutycznych dla kobiet osadzonych prowadzonych w tymże więzieniu. Najbliższe plany obejmują urządzenie przywięziennego placu zabaw dla dzieci oczekujących na widzenie ze swoimi rodzicami. W czerwcu natomiast, także po raz kolejny, będziemy sponsorami nagród w konkursie Rowerowa Szkoła. Prężnie działa również Rotariański Komitet Sportowy z naszą Przewodniczącą Moniką Rosińską na czele. W dniach 17-18 lutego, w Sopocie odbyło się rotariańskie morsowanie. Wzięło w nim udział aż troje członków naszego klubu: Monika i Paweł Rosińscy oraz Joanna Bielicka. Gratulujemy inicjatywy i odwagi!