Spotkanie 19.03.2018

Dzień, w którym do klubu przyjmujemy nowego członka zawsze jest niezwykle ważny i uroczysty. Ten wieczór był prawdziwym, rotariańskim świętem bowiem do RC Warszawa Fryderyk Chopin przyjęliśmy aż dwie nowe koleżanki: Beatę Bachurską i Anetę Mioduszewską – Freundlich. Obie Panie od dawna są związane z Rotary za sprawą swoich dzieci, które brały udział w wymianie młodzieżowej (RYE). Życzymy sukcesów i satysfakcji z członkowstwa w naszym klubie! Cieszymy się, że jesteście z nami!

Michał Skup przedstawił zarys nowych przedsięwzięć, które chciałby rozwijać w ramach RC Warszawa Fryderyk Chopin. Pierwszy z nich to STEP (Short Term Exchange Program)  – czyli udział klubu w krótkoterminowej (od 10 do 14 dni) wymianie młodzieży w wieku 16-20 lat. Dzięki wymianie, młodzi ludzie uzyskaliby szansę poznania współczesnej Polski mieszkając przez kilka dni u rodzin rotariańskich a także poznania naszej burzliwej historii XIX i XX wieku, ze szczególnym zaakcentowaniem dokonań i roli naszego Patrona Fryderyka Chopina zarówno poprzez wizytę w Żelazowej Woli, Muzeum Chopina jak i doświadczenie letniego koncertu Chopinowskiego w Łazienkach. Oprócz licznych atrakcji Warszawy, wizyta w Polsce nie byłaby pełna bez odwiedzenia Krakowa, a w szczególności Auschwitz i Kopalni Soli w Wieliczce. Liczymy, że w tym zakresie uda nam się zainteresować współpracą kluby krakowskie. Liczymy też na pozyskanie sponsorów wyjazdów, a być może również wsparcie instytucji publicznych, takich jak Instytut Pamięci Narodowej albo Ministerstwo Edukacji. Czekamy na kierunkową akceptację naszego planu wymiany przez Komitet Wymiany Młodzieży w Dystrykcie.

Innym pomysłem Michała jest stworzenie pierwszego w Polsce Rotakids – czyli zorganizowania grupy dzieci w wieku 6-12 lat, które w duchu idei rotariańskich mogłyby realizować własne projekty, wspierane przez nasz klub. Liderem inicjatywy Rotakids jest córka Michała, która marzy o stworzeniu takiej grupy w swojej szkole (SP nr169 im. Orła Białego).

Maciej Matwiejczuk Komandor Rufowy IYFR Flota Giżycko w ramach wspólnej inicjatywy z IYFR Flota Pomerania spotkał się z członkami załogi rejsu szkoleniowego planowanego przez obie floty w Chorwacji w dniach 2-9.06.2018. Załoga to Rotarianie z różnych polskich klubów Rotary a także znany nam kolega z Zeev Matar z Hajfy z Izraela a także Anna Czarczyńska prezydent RC Warszawa Belweder. Rejs rozpocznie się z portu Zadar dołączy tam jacht kolegi Rotarianina z Gdańska Tomka Balcerowskiego a następnie kolejne jachty IYFR z flot z Czech i Słowacji oraz Chorwacji i Słowenii. Celem rejsu jest reprezentowanie Floty Giżycko i Rotary na akwenie Adriatyku oraz wspólne podnoszenie kwalifikacji w ramach ISSA (International Sailing Schools Assotiation) reprezentowanej przez Rotarianina Tomasza Lipskiego. Jest to pierwszy tego rodzaju rejs, Komandor Maciej Matwiejczuk planuje już następne na innych akwenach.

Nieco wcześniej, bo w dniach 17-20 maja, na Mazurach odbędą się XVI Regaty O Puchar Gubernatora Dystryktu 2231, Memoriał Jacka Nankiewicza i Piknik Żeglarski. Jest to wspaniała impreza nie tylko dla żeglarzy – przewidziano również sporo atrakcji dla „niepływających” uczestników.

W dniach 6-12 maja spodziewamy się wizyty Rotarian z RC Catania Est. Plan obejmuje zwiedzanie Warszawy, Częstochowy i Krakowa, a 7 maja będą uczestniczyć w naszej kolacji klubowej. Prosimy o liczne przybycie tego dnia i zgłaszanie się osób chętnych do towarzyszenia naszym gościom w Warszawie.