Spotkanie 20.02.2017

Nasze spotkanie klubowe dotyczyło spraw klubowych, w tym przede wszystkim 8. edycji Koncertów Urodzinowych z okazji urodzin Fryderyka Chopina i naszego uczestnictwa w Festiwalu. W spotkaniu uczestniczyli tylko członkowie naszego klubu.

Nowi członkowie naszego Klubu – Renata Rogalska

Renata jest od kilkunastu lat związana z nieruchomościami Skarbu Państwa. Prowadzi inwestycje, remonty zarządza nieruchomościami, uczestniczy w obrocie oraz prowadzi audyty nieruchomości. W związku z wykonywaną pracą posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami, licencję zarządcy nieruchomości, jak również uprawnienia audytora energetycznego. Jest od 4 lat Prezesem Fundacji Wsparcia Policjantów. Zainteresowania Renaty to żeglarstwo i podróże.

Nowy Bookstop ufundowany przez Rotary Club Warszawa Fryderyk Chopin

Mamy przyjemność powiadomić, że staraniem naszego klubu powstał nowy Bookstop w szpitalu dziecięcym w Warszawie. Przedstawiciele Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego byli pełni uznania dla naszej inicjatywy a mali pacjenci przyjęli Bookstop z wielką radością i zainteresowaniem.

Wizyta na Sycylii w Rotary Club Catania Est

Małgorzata Borroughdame Grodzka spędziła wraz z rodziną (córkami Adą i Bianką oraz mężem Marcinem Grodzkim również Rotarianinem, członkiem RC Warszawa Belweder) zimowe ferie szkolne na Sycylii. Spotkała się tam z członkami RC Catania Est z miasta Katania, klubu zaprzyjaźnionego z RC Warszawa Fryderyk Chopin.

Relacja Małgosi

Spędziłam wraz z rodziną (córkami Adą i Bianką oraz mężem Marcinem Grodzkim również Rotarianinem, członkiem RC Warszawa Belweder) zimowe ferie szkolne na Sycylii. Spotkałam się tam z członkami RC Catania Est z miasta Katania , klubu zaprzyjaźnionego z RC Warszawa Fryderyk Chopin.

Od kilku miesięcy planowana jest wymiana studyjna pomiędzy członkami naszych klubów oraz wspólny projekt, a kontakt z RC Catania Est ze strony RC Warszawa Fryderyk Chopin prowadzą Monika i Paweł Rosińscy. Rozmawiałam o tej wizycie i projekcie z członkami RC Catania Est: Aleksandrem – Alessandro Fortini, członkiem RC Catania Est oraz Brunellą – Brunella Bertolino, Sekretarzem RC Catania Est. Aleksander jest prawnikiem, tatą Viktorii i Virginii a Brunella prowadzi w Katani biuro turystyczne, jest mamą trójki studentów. Brunella jest też bardzo aktywnym członkiem Rotary od wielu lat. Obecnie jako Sekretarz klubu jest też w roli zastępcy Prezydenta klubu (którym jest doktor psychiatrii) oraz aktywnie wspomaga pracę Gubernatora Dystryktu. Sycylia jest razem w Dystrykcie z Maltą. Dystrykt ufundował tablicę rotariańską na lotnisku w Katanii. Dzięki czemu każdy kto przylatuje do Katanii witany jest przez Rotary. RC Catania Est liczy 60 członków i jest najstarszym klubem na Sycylii. Koledzy z Sycylii zaproponowali swoją wizytę w Polsce w terminie 9/14 maja, Warszawę chcieliby zwiedzić w dniach 11,12 i 13 maja. Podarowałam Brunelli w prezencie bogato ilustrowany przewodnik po Polsce w języku włoskim, mając nadzieję, że ta książka jeszcze mocniej zachęci Sycylijczyków do wizyty w Polsce. Jesienią – we wrześniu lub październiku planowana jest rewizyta w Katanii członków naszego klubu.

      

Jestem pełna wspaniałych wrażeń ze spotkania z przemiłymi, otwartymi, serdecznymi i uczynnymi Brunellą i Alessandro. Jestem zachwycona Sycylią: powietrzem, krajobrazami, zabytkami, kuchnią i serdecznością mieszkańców. Wraz z rodziną spędziłam czas nad morzem w okolicach urokliwego wakacyjnego nadmorskiego kurorciku Pozzallo oraz zwiedziłam miasta Catania (gwarne, pełne ruchu i barokowych zabytków miasto), Syrakuzy (piękna starówka na wyspie Ortigia oraz park archeologiczny, miasto gdzie żył Arystoteles, słynące do dzisiaj z produkcji papieru z papirusu – warto zwiedzić muzeum papirusu), Caltagirone (miasto w górach , z domami wyrastającymi na stromym zboczu, słynące z niezliczonej liczby rodzinnych manufaktur produkujących ręcznie malowaną porcelanę wg tradycji arabskiej sprzed kilkuset lat), Noto (przepiękne barokowe miasto wklejone w zbocze góry), Modica (pełna barokowych zabytków, urokliwa, słynąca z produkcji czekolady i najwyższego w Europie wiaduktu), Taormina (przepiękny kurort w górach nad którym góruje Etna i antyczny starogrecki teatr), Castelmola (urokliwa górska wieś słynąca z przepysznego likieru migdałowego Vino alla Mandorla). Według mnie: miasta i wsie na Sycyli są znaczniej mniej zadbane niż np. na północy Włoch, wiele domów i mieszkań jest na sprzedaż, a młodzież (szczególnie z wyższym wykształceniem) nie ma pracy i wyjeżdża z Sycylii. Ale jakość życia jest na Sycylii znakomita (ze względu na jakość żywności, czyste powietrze, przyrodę, pogodę), oczywiście pod warunkiem, że ma się zatrudnienie. Jazda samochodem, szczególnie w dużych miastach, wymaga niezwykłej uwagi i silnych nerwów – Sycylijczycy nie zwracają uwagi na znaki drogowe czy sygnalizację świetlną. Jest to wyspa niezwykle żyzna i urodzajna. Cała Sycylia to uprawy i hodowla: na równinach to uprawy cytryn, pomarańczy, oliwek, jabłek i warzyw, w górach hodowle owiec, koni, krów, świń i uprawa winorośli, migdałów, pistacji itp. Sycylia warta jest poznania, ma „swój” niepowtarzalny urok i charakter, jest pełna zabytków z czasów greckich, rzymskich, okresu baroku. W sklepach są głównie produkty lokalne – pyszne sery, nabiał, warzywa i owoce itp. Podczas karnawału najpopularniejszy słodycz, to podobnie jak Polsce – faworki – fritti! Mają troszkę inny kształt (są prostokątne, z dziurkami), ale smak prawie identyczny. Jedzenie jest tu znakomite, bardzo dobrej jakości – każdemu z pewnością będzie smakowało limoncello (likier cytrynowy), foccacia (pieczone, chrupiące naleśniki z przeróżnym nadzieniem – serem, pomidorami, mięsem, itp.), aranchini (smażone kulki ryżowe z różnymi wariantami nadzienia – wegetariańskie, grzybowe, mięsne, itp.), canolli (zachwycające smakiem rurki z chrupiącego ciasta nadziewane serkiem ricotta, posypane kruszonymi pistacjami i odrobinką cynamonu – przepyszny deser, nie za słodki), ciasteczka ze zmielonych migdałów, pistacji lub z nutą pomarańczy i oczywiście kawa, znakomicie parzona – w każdej kawiarence przepyszna!

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.