Spotkanie 20.04.2015

20.04

Spotkanie rozpoczęliśmy od omówienia wyjazdu do Niepołomic, gdzie pojechaliśmy liczną grupą na zaproszenie RC Kraków Zamek Niepołomice i spotkaliśmy się z niezwykle ciepłym, gościnnym przyjęciem – klub przełożył swoje poniedziałkowe spotkanie na piątek by wspólnie z nami spędzić ten wieczór. Po zakwaterowaniu  (mieszkaliśmy  w hotelu, który mieści się na drugim piętrze tego wspaniale odrestaurowanego, czternastowiecznego zamku) zaproszono nas do Planetarium na niezwykły pokaz rozgwieżdżonego nieba, a następnie na równie niezwykłą kolację do skansenu na podgrodziu zamku. Z okolic Niepołomic przeniesiono tu ponad stuletnie chaty, odrestaurowano je i zaadoptowano do biesiady przy specjalnie przygotowanym grillu. Były też tańce i ognisko a zabawa trwała do późnych godzin nocnych…

Następnego dnia część  naszej grupy w asyście Prezydenta RC Kraków Zamek Niepołomice – Janiny Modelskiej-Zielonki,  wybrała się do Kopalni Soli w Wieliczce a pozostali – na wycieczkę rowerową po pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Po południu zwiedzaliśmy znakomitą galerię malarstwa przeniesioną tu z Muzeum Czartoryskich w Krakowie, zajmującą całe pierwsze piętro Zamku Niepołomice.  Znajdują się tu obrazy artystów takich artystów jak na przykład: Henryk Siemiradzki, Jacek Malczewski, Artur Grottger czy Leon Wyczółkowski.

Zaproszono nas także do Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, gdzie mieści się jedyne w Polsce Muzeum Fonografii. Zgromadzono tu wiele ciekawych eksponatów, począwszy od najstarszych gramofonów z końca XIX wieku aż po współczesne urządzenia odsłuchowe. Po Centrum oprowadzała nas Sekretarz RC Kraków Zamek Niepołomice a jednocześnie Prezes Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach – Barbara Ptak.

Następnie, spacerem po tym niezwykle zadbanym i czystym mieście poszliśmy  na mecz piłki nożnej między MKS  „Puszcza Niepołomice” a „Rozwojem Katowice”, rozegranym na nowoczesnym Stadionie Miejskim.  Zostaliśmy zaproszeni do loży VIP, byliśmy serdecznie przyjmowani, częstowani, dbano o nas naprawdę doskonale.

Wieczorem, w klubowym gronie zjedliśmy kolację w zamkowej restauracji, a po niej Barbara Ptak, wraz z mężem, a zarazem burmistrzem Niepołomic – Romanem pokazała nam sale bankietowe i balowe gotyckiego zamku, gdzie organizowane są coroczne, rotariańskie bale karnawałowe, na które nas wszystkich serdecznie zapraszają.

Wizyta w Niepołomicach była pełna wrażeń a koleżanki i koledzy z RC Kraków Zamek Niepołomice starali się by ten czas był dla nas niezapomniany, co też – w opinii wszystkich uczestników tego wyjazdu – wspaniale Im się udało.  Prezydent  Janina Modelska-Zielonka kilkukrotnie pojawiała się w zamku by sprawdzić, czy wszystko spełnia nasze oczekiwania a jej troska była prawdziwie wzruszająca. Wszyscy wyrazili nadzieję, że nasze kluby będą w przyszłości ze sobą współpracować .

W dalszej części poniedziałkowego spotkania w hotelu Intercontinental Prezydent Paweł Rosiński przedstawił gości: Wojciecha Jacka Walacha z RC Koszalin, którego obowiązki służbowe przywiodły do Warszawy, Annę Nowak-Dement z córką Anną Dement, która być może skorzysta z programu wymiany młodzieży oraz  Panią Joannę De Moor  i Armena  Babajanian z USA,  z fundacji Big Brothers Big Sisters of Poland, którzy byli naszymi guest speakerami i opowiadali nam o programie mentorskim dla dzieci i młodzieży. Program ten polega na rozwijaniu dobrej, trwałej i bezpiecznej relacji dorosły-dziecko. Dorosły staje się wzorem do naśladowania dla dziecka, z różnych przyczyn takiego wzoru pozbawionego.  Mentorem może zostać każda, pełnoletnia osoba, która wypełni aplikację i przejdzie odpowiednie szkolenie.

Prezydent-Elekt Maciej Matwiejczuk  przedstawił program pomocy dla uchodźców wewnętrznych na Ukrainie. Jest to wspólny projekt Rotary International oraz Kulczyk Foundation, polegający na pomocy humanitarnej dla osób, które w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie były zmuszone opuścić swoje domy. Każde 50zł to paczka zawierająca najpotrzebniejsze artykuły spożywcze. Wpłat można dokonywać na rachunek projektu:  RC Warszawa Belweder 90 1440 1390 0000 0000 1764 5064