Spotkanie 23.05.2016

Spotkanie rozpoczęliśmy od powitania gości, przyjęcia zaproszeń na ważne wydarzenia, które będą miały miejsce w najbliższym czasie i omówienia spraw klubowych.

Wiktoria Rosińska i Przemysław Kuźniar zapraszają na uroczystość zawarcia Związku Małżeńskiego – stanie się to w niedzielę, 12 czerwca o godzinie 15.00 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie przy ulicy Przyrynek 2.

Teresa Sendor poinformowała o charterze nowego klubu – RC Warszawa Konstancin i zaprosiła na bankiet, który odbędzie się 24 czerwca w konstancińskiej Hugonówce.

Z okazji Dnia Dziecka nasz klub będzie organizatorem i sponsorem słodkiego poczęstunku przygotowanego dla dzieci kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym na Grochowie. Obchody są zaplanowane na 11 czerwca. Tego samego dnia zostaną wręczone nagrody przyznane zwycięzcom biorącym udział w konkursie „Rowerowa Szkoła” w jednej z białołęckich szkół. Delegacja RC Warszawa Fryderyk Chopin będzie obecna na każdym z tych wydarzeń.

W dniach 19-22 maja odbywały się XIV Regaty o Puchar Gubernatora Dystryktu 2230, Memoriał Jacka Nankiewicza oraz Piknik Żeglarski. Nasz klub reprezentował Maciej Matwiejczuk, który z pasją opowiadał o sportowej walce trwającej do ostatnich sekund zawodów. Obecnych było aż sześć załóg z Litwy a wspaniała atmosfera sprzyjała nawiązywaniu kontaktów. To sprawiło, że pojawił się pomysł utworzenia specjalnego komitetu, który przyczyni się do zacieśnienia relacji z klubami z tego kraju.

unnamed  unnamed (1)  zdjęcie (12)  unnamed (3)

Na spotkaniu imieniny obchodziły dwie solenizantki, którym kwiaty, w imieniu klubu wręczył Prezydent RC Warszawa Fryderyk Chopin Maciej Matwiejczuk. Dziękujemy za wszystkie serdeczności, życzenia i piękne bukiety!

Ostatniego dnia maja odbyło się wyjątkowe spotkanie RC Warszawa Belweder i RC Warszawa Fryderyk Chopin. Na zaproszenie Dr. Matthiasa Renza, niemieckiego archeologa i ekonomisty, członkowie obu klubów zgromadzili się w galerii PRIMA PORTA Antiquities – jedynej galerii sztuki starożytnej w Polsce.

Dr Renz postanowił zorganizować to wydarzenie, aby podzielić się swoją pasją i doświadczeniem z Rotarianami. „Podróż przez antyczny świat” miała być wyjątkowym spotkaniem ze starożytnymi cywilizacjami i podróżą do czasów naszych przodków.

Dr Renz ukończył archeologię i etnologię na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium oraz ekonomię na Uniwersytecie w Augsburgu. Po wielu latach pracy dla firmy Strabag/Ilbau na stanowisku dyrektora zarządzającego, postanowił połączyć swoje pasje, i w 2003 r. zdecydował się otworzyć pierwszą w Polsce galerię sztuki starożytnej. W ofercie galerii znajdują się unikatowe i autentyczne przedmioty m.in. ze Starożytnej Grecji i Rzymu, Egiptu, Wczesnego Chrześcijaństwa, Mezopotamii, Bizancjum, Chin, Tybetu, Ameryki Prekolumbijskiej. W działaniach od początku mocno wspiera Dr. Renza jego żona – Mecenas Iwona Renz, która również jest miłośniczką antycznych przedmiotów. Państwo Renz staną się pełnoprawnymi członkami RC Warszawa Fryderyk Chopin 20 czerwca, w dniu uroczystego przekazania władzy prezydenckiej.

Spotkanie „Podróż przez antyczny świat” rozpoczęło się punktualnie o godzinie 18:00 w nowej siedzibie galerii przy ul. Hlonda 8 (Miasteczko Wilanów). Wcześniej galeria mieściła się przy ul. Mokotowskiej 71, stąd była znana niektórym gościom. Przez ponad godzinę Rotarianie mieli okazję do zapoznania się z artefaktami – mogli dokładnie przyjrzeć się przedmiotom i zapytać Dr. Renza lub Hannę Mochoń-Pater – kulturoznawcę i dyrektora galerii, o historię poszczególnych obiektów. Ten czas był również znakomitą okazją do integracji członków obu klubów – przy lampce prosecco lub wina, mogli nadrobić zaległości towarzyskie i omówić bieżące sprawy. Po przybyciu Prezydenta Macieja Matwiejczuka, który w imieniu obu klubów podziękował Państwu Renz za zorganizowanie spotkania, ok. godziny 19:30 nastąpiła część kulminacyjna – prezentacja „Podróż przez antyczny świat”. Zespół galerii – Dr Matthias Renz i Hanna Mochoń-Pater – opowiedział zgromadzonym gościom o antycznych obiektach, jak również o kolekcjonowaniu i inwestowaniu w sztukę starożytną. Temat wzbudził duże zainteresowanie wśród publiczności, o czym świadczyły liczne pytania zadawane nie tylko w trakcie, lecz także po skończeniu prezentacji. Specjalnym gościem był Pan Maciej Świątkowski, przedstawiciel Deutsche Banku, który współpracuje z galerią PRIMA PORTA Antiquities przy nowym produkcie inwestycyjnym.

prima1  prima8  prima7  prima3

Spotkanie przebiegało w bardzo dobrej, radosnej atmosferze. Ciepły i długi majowy wieczór, sprzyjał rozmowom oraz wspólnej integracji członków obu klubów. Ostatni goście opuścili galerię około godziny 22:30.

Następne spotkanie RC Warszawa Fryderyk Chopin odbędzie się 6 czerwca, o godzinie 19.30 w siedzibie Towarzystwa Smolna, na ulicy Smolnej 14/6. Będzie to spotkanie towarzyskie, przewidziany jest mały poczęstunek ale także okazja do wysłuchania koncertu.