Spotkanie 25.01.2016

20160125_181318  20160125_181303

Tym razem spotkanie zaczęliśmy nietypowo bo… mini-koncertem fortepianowym! Nasz gość specjalny Thuy Minh Dao zagrała kilka utworów Mozarta i Chopina sprawiając wielką przyjemność nie tylko członkom naszego klubu ale też gościom Hotelu Intercontinental, którzy akurat bawili w holu głównym.

Thuy Minh Dao jest osobą niezwykłą: z pochodzenia Wietnamka, od dwudziestu lat mieszka w Polsce i choć przez siedem lat studiowała w USA to jednak wróciła do naszego kraju, z którym czuje się bardzo związana – także za sprawą Fryderyka Chopina. Niezwykłość muzyki chopinowskiej sprawia, że niezmiennie pozostaje pod jej urokiem, propaguje ją na świecie, pracuje jako pianistka i organizatorka koncertów.

Ta muzyka Chopina, według naszego gościa, jest jak życie – pełna dramatu ale i radości, a jej obecność pomaga, daje nadzieję. Thuy mówi nawet o istnieniu „efektu Chopina”, który polega na tym, że jakiekolwiek zaangażowanie w temat skutkuje niespodziewanymi rezultatami, otwieraniem się nowych perspektyw, pojawianiem się znajomości i kontaktów. Tak właśnie miało to miejsce w jej przypadku, gdy kilka lat temu przeżywała bardzo trudny moment w swoim życiu. Uważa, że o „efekcie Chopina” można także mówić w kontekście historii, która ostatnio przydarzyła się jej w Londynie. Zupełnie przypadkiem spotkała tam Tomasza Kierzkowskiego, członka RC Warszawa… Fryderyk Chopin, została zaproszona na spotkanie a historia ta pewnie znajdzie swoją kontynuację w formie współpracy z naszym klubem.

W dalszej części spotkania omówiliśmy sprawy klubowe. Prezydent Maciej Matwiejczuk poinformował, że kolejna część darów została już przekazana dr Szymańskiej a wkrótce zostaną zakupione dalsze elementy wyposażenia gabinetu neurologicznego.

W dniach 22-23 lutego do Polski przybędzie z wizytą Prezydent Rotary International K. R. Ravindran. Organizowane jest spotkanie z Rotarianami z całego kraju, wybiera się także kilku członków naszego klubu.

30 kwietnia 2016 roku, z okazji jubileuszu Rotary, w Watykanie, na Placu Św. Piotra Papież Franciszek odprawi Mszę Świętą w intencji Rotarian oraz ich rodzin. Chętni już mogą rejestrować się na stronie http://www.rotary-jubilee2016.org/ Dostępnych jest osiem tysięcy miejsc.