Spotkanie 28.09.2015

28.09_3

Spotkanie, które tym razem odbyło się w Hotelu Golden Tulip, jak zwykle było bardzo ciekawe i udane a goście – wyjątkowi. W takiej sytuacji podstawowym problemem były bardzo ograniczone ramy czasowe – o dyscyplinę w tym zakresie zadbał Prezydent Maciej Matwiejczuk.

Guest speaker wieczoru – Pan Darius Von Guttner Sporzyński jest profesorem historii na Uniwersytecie w Melbourne. Zajmuje się historią średniowiecza, szczególnie interesuje go tematyka wypraw krzyżowych i chrystianizacji, jest autorem książek o tej tematyce, pracuje też nad przekładem Kroniki Wincentego Kadłubka z łaciny na język angielski. Z Rotary zetknął się już w Australii, gdzie był gościem jednego z lokalnych klubów.

Opowiadał nam o swojej pracy na uniwersytecie, jak Polska jest postrzegana przez tamtejszą młodzież, i o swoich staraniach by przybliżyć im naszą historię i kulturę. Szokujące wrażenie wywołał film „Miasto 44”, sprowokował wiele pytań i dociekań czym było Powstanie Warszawskie i dlaczego wybuchło. Ogromne zniszczenia przywołały porównanie naszego miasta do Hiroszimy, która przecież – jak to uściślił Mark Krawczyński – była cztery razy mniej zniszczona niż Warszawa i zginęło czterokrotnie mniej ludzi.

W czasie pobytu w Polsce Pan Darius odwiedził między innymi Poznań i Toruń, który z racji zainteresowań, jest dla niego szczególnym miejscem. W toruńskiej katedrze znajduje się chrzcielnica, przy której w 1473 roku najprawdopodobniej ochrzczono Mikołaja Kopernika. Zdjęciami z tego miejsca Profesor wzbudził wśród swoich studentów prawdziwą sensację i spotkał się wręcz z niedowierzaniem. Dla Australijczyków tak odległa historia, zabytki, mają niesłychany czar i urok a Polska jawi się jako kraj bardzo egzotyczny.

Uzyskaliśmy obietnicę ponownych odwiedzin – prawdopodobnie w styczniu, gdy nasz gość znowu będzie w Polsce. Wtedy ukaże się jego nowa książka ale mamy nadzieję, że powtórnie znajdzie trochę czasu by przyjść do klubu i opowiedzieć o Świętym Graalu i tych fascynujących czasach.

Gościliśmy także Past Gubernatora Jonesa C. H. Wonga, który przyjechał do Europy z Hongkongu. Na spotkanie RC Warszawa Fryderyk Chopin przybył wprost z Muzeum Powstania Warszawskiego. Niezwykle poruszony powiedział, że doskonale rozumie ból Polaków, tak bardzo doświadczonych w czasie wojny, gdyż jego kraj był także bardzo dręczony przez Japończyków, którzy wykazywali się wyjątkowym okrucieństwem. Takie zbrodnie trudno wybaczyć. Jednakże bycie Rotarianinem pozwala spojrzeć na drugiego człowieka poprzez pryzmat ideałów jakie głosi Rotary i w takim sensie jest to o wiele łatwiejsze.

Z podróży po USA właśnie wrócili Ewa Wierzchowska i Mark Krawczyński, którzy przygotowali bardzo atrakcyjną prezentację. Pokazywali zdjęcia a Mark Krawczyński opowiedział o wrażeniach z pobytu: o przejmującej ciszy przy Ground Zero w Nowym Jorku, ciekawej architekturze, o muzeach, pięknym Wisconsin, spotkaniach z Polonią i serdeczności host rodzin. Byli gośćmi największego klubu Rotary – na spotkaniu było 320 członków a cały klub liczy ponad 500 osób!

Mark Krawczyński zaprosił nas na pokaz swojego filmu pt. „Jak Feniks z popiołów”, który odbył się 29.09 o godzinie 18.00 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie i miał bardzo uroczystą oprawę.

Po części oficjalnej, przedstawicielka Golden Tulip, Pani Maria Młynarska pokazała nam sale konferencyjne i zapewniła, że dołoży wszelkich starań by spotkania były dobrze przygotowane a ich organizacja spełniała wszystkie oczekiwania. Następnie przeszliśmy do hotelowej restauracji, gdzie zjedliśmy kolację.

Rotaract ogłosił przystąpienie do akcji dla bezdomnych z Dworca Centralnego prowadzonej przez fundację „Daj Herbatę”. W najbliższy poniedziałek przynosimy na spotkanie suche produkty: makarony, herbatę, kawę zbożową, sól, cukier, ryż, kaszę oraz jednorazowe sztućce i naczynia.

Kolejne spotkanie RC Warszawa Fryderyk Chopin odbędzie się w Hotelu Intercontinental dnia 05.10.2015 o godzinie 18.00 a guest speakerem będzie reżyser Mariusz Pujszo.