O Rotary

Historia Rotary ma swój początek w 1905 roku, kiedy to w Chicago, z inicjatywy prawnika Paula Harrisa, powstała grupa przedstawicieli różnych zawodów, reprezentujących wysokie standardy etyczne, gotowa służyć pomocą innym. Naczelne hasło: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść” (Service Above Self) stało się inspiracją o niezwykłej sile. Bardzo szybko zaczęły powstawać nowe kluby – początkowo w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie. Obecnie Rotary International (RI) liczy ponad 1.2 miliona członków, zrzeszonych w 34 500 klubach, w ponad 200 krajach, na wszystkich kontynentach. W Polsce działają 73 kluby, które skupiają prawie 1700 osób.

Rotary International jako organizacja służebna i humanitarna ma na swoim koncie wiele sukcesów – jednym z najbardziej znanych jest zaszczepienie przeciw chorobie Heinego-Medina (Polio) ponad miliarda dzieci na całym świecie, dzięki czemu udało się niemal całkowicie wyeliminować to zagrożenie. Równie ważna jest działalność na poziomie lokalnym, wśród własnej społeczności – na przykład poprzez zbieranie funduszy i przeznaczanie ich na określone cele.

Rotary aktywizuje młodzież, która ma możliwość działania w Rotaract czy Interact oraz organizuje wymianę młodzieży całego świata w ramach programu Rotary Youth Exchange (RYE).

Bycie Rotarianinem zobowiązuje do przestrzegania wysokich norm etycznych w życiu prywatnym, zawodowym i biznesowym. Rotariański „Test 4 pytań” jest jednym z najbardziej znanych sprawdzianów tych norm, jest też uważany za rodzaj doskonałego przewodnika używanego w relacjach osobistych i zawodowych.

Test 4 pytań:

  1. Czy to jest prawda?
  2. Czy to jest uczciwe wobec wszystkich zainteresowanych?
  3. Czy to zbuduje dobrą wolę i przyjaźń?
  4. Czy to będzie korzystne dla wszystkich zainteresowanych?

 

Przydatne linki

http://www.rotary.org.pl/

https://www.rotary.org/
 

Komentarze są wyłączone.